IFC/COBie – wykorzystanie w AMAGE Software Suite

Artykuł jest uzupełnieniem wstępu Video dostępnego na YouTube https://youtu.be/BtEZr6ZwIv8 dotyczącego obsługi formatów IFC oraz COBie w aplikacji AMAGE. Wyjaśniamy w nim formaty danych obsługiwane przez AMAGE, integracje ze środowiskami CDE oraz wykorzystanie tych danych w systemach utrzymanie ruchu.

Czym jest środowisko CDE w BIM oraz do czego jest wykorzystywany ?

Środowisko CDE (ang. Common Data Environment) w BIM (ang. Building Information Modeling) jest to wspólna platforma centralizująca wszystkie informacje związane z projektem budowlanym. CDE służy do zarządzania i udostępniania danych BIM, które są tworzone i aktualizowane przez różne podmioty, takie jak projektanci, właściciele nieruchomości, wykonawcy, dostawcy materiałów, podwykonawcy, itp. Często CDE jest wykorzystywane jako chmura, która przechowuje i udostępnia aktualną wersję modelu BIM, informacje o harmonogramie projektu, dokumentację techniczną, dane geoprzestrzenne i raporty z badań inżynierskich. Wprowadzenie CDE w projekcie BIM pomaga w zarządzaniu kompleksowymi informacjami o budynku i zwiększa efektywność procesów projektowych, wykonawczych i eksploatacyjnych.

Dzięki CDE użytkownicy mają dostęp do aktualnych danych i dokumentów w czasie rzeczywistym, co zapewnia lepszą współpracę między zespołami projektowymi i wykonawczymi. Ponadto, CDE pozwala na kontrolowanie procesu weryfikacji i wersjonowania dokumentów, co zmniejsza ryzyko popełnienia błędów i niezgodności w dokumentacji projektowej.

Czego środowisko CDE nie zapewnia ?

Jednocześnie, pomimo tych wielu zalet, środowisko CDE nie zawsze jest jedynym systemem, który byłby przydatny zarówno na etapie konstrukcyjnym ale istnieje również dużo dłuższy okres, który musi być wzięty pod uwagę czyli eksploatacja inwestycji. W tym okresie wykorzystujemy rozwiązania z zakresu zarządzania budynkiem (FM – Facility Management/ CAFM – Computer Assisted Facility Management) oraz systemy przemysłowe z obszarem CMMS (Computerized Maintenance Management Systems) i podobne. Te luki stara się wypełnić rozwiązanie AMAGE.

W jaki sposób AMAGE uzupełnia proces BIM/środowiska CDE o dodatkowe rozwiązania wspierające proces budowlany ?

AMAGE przedstawia wiele korzyści dla projektu budowlanego.

  • Jest on zintegrowany z modelem 3D, jak również pozwala na bezpośredni dostęp do danych CDE i IFC.
  • Dodatkowo oferuje eksport harmonogramów i zadań do modelu IFC.
  • Znajduje się w nim szeroki wybór funkcji, takich jak inspekcje, nadzory, a także obsługa incydentów serwisowych.
  • Połączony z innymi komponentami i modułami aplikacji AMAGE takimi jak finanse, dostawy i zamówienia co umożliwia uzyskanie dodatkowej przewagi biznesowej.

Integracja z systemem Catenda Hub

Jednym ze środowisk CDE jest oprogramowanie BIMSync z obecną nazwą Catenda HUB.

Wykorzystanie modeli IFC zapisanych w środowisku Catenda Hub do integracji z oprogramowaniem Amage jest proste. Aby to zrobić wystarczy utworzyć aplikację w Catenda Hub, zdefiniować parametry dostępu, a następnie wszystkie te dane wpisać w aplikacji AMAGE.

Po wykonaniu takiej operacji aplikacja AMAGE dostaje dostęp do wszystkich projektów do których ma dane użytkownik. Za pomocą konfiguracji możemy sparować system AMAGE z Catenda Hub a następnie wybrać projekt na którym chcemy pracować. Więcej na naszych strona WWW portalu pomocy: https://help.amage.pl.

W aplikacji AMAGE dostępne są przeglądarka modeli 3D oraz przeglądarka bibliotek wraz z dokumentami. Również dostępna jest zintegrowana przeglądarka 3D wszystkich elementów i komponentów modelu bezpośrednio ze środowiska CDE Catenda Hub.

Funkcja – Import danych bezpośrednio z modeli IFC

Oczywiście mamy możliwość pełnej integracji wszystkich informacji ze środowiska CDE poprzez import ich do systemu.

Daje to możliwość bezpośredniego importu modeli IFC do struktury systemu Amage a następnie wykonanie wszystkich czynności w naszym systemie. Import wykonywany jest bezpośrednio z modelu IFC z wykorzystaniem wszystkich informacji tam znajdujących się takich jak struktura, położenie oraz wszystkie parametry i definicje obiektów.

System inteligentnie wykorzystuje mapowanie modelu IFC ze strukturą AMAGE powodując to że przy kolejnych importach tworzymy tylko nowe obiekty i aktualizujemy już istniejące. Uniemożliwia to powstanie duplikatów. Wykorzystujemy do tego zarówno identyfikatory typu Global ID jak i też mapowanie przez nazwę i lokalizację tak aby idealnie dopasować się do ciągle zmieniającego się modelu IFC.

Czym jest format IFC i jaką rolę pełni w procesie BIM

Wyjaśnijmy również czym jest format IFC ? IFC (Industry Foundation Classes) to otwarty format wymiany danych przeznaczony do współpracy w technologii BIM (Building Information Modeling). Jest to standard opracowany przez organizację BuildingSMART, umożliwiający interoperacyjność między różnymi oprogramowaniami wykorzystywanymi w budownictwie, architekturze i inżynierii. IFC to neutralny, otwarty format plików do opisu modeli budowlanych i infrastrukturalnych, który umożliwia wymianę, współdzielenie i archiwizację danych BIM bez względu na używane narzędzie projektowe. Jest on zapisany w postaci pliku tekstowego, najczęściej z rozszerzeniem .ifc, i opiera się na języku EXPRESS (ISO 10303-21). Tyle definicja.

Czy tylko wykrywanie kolizji to jedyna rola IFC ?

Nie, ale obecnie w realizowanych projektach dość często są to podstawowe operacje, które wykonywane są. Niemniej sam format przedstawia dużo więcej możliwości. Im więcej ich się wykorzysta, tym lepiej dane mogą być użyte w rzeczywistej koordynacji budowy. Co ważne gdy dane znajdujące się w modelu będą aktualne oraz rzeczywiste – czyli wynik wprowadzania komponentów, typów i ich parametrów jest porządny – to możemy je wykorzystać w wielu innych etapach prac.

W jaki sposób AMAGE wykorzystuje dane w formacie IFC

Po pierwsze i najważniejsze dane są wykorzystywane bezpośrednio. Import do systemu AMAGE następuje prosto z formatu IFC. Importowane dane są inteligentnie wprowadzane do systemu. Nowe rekordy dodawane, istniejące aktualizowane a te, których już nie ma w modelu są przenoszone do odpowiedniego tymczasowego kosza do ewentualnego przywrócenia. Dane rozpoznawane są za pomocą zarówno unikalnych identyfikatorów jak i nazw własnych. Jest to definiowalne zachowanie. Efektem końcowym jest zaimportowana struktura lokalizacyjna, typy asortymentu oraz wszystkie komponenty odpowiednio rozmieszczone w strukturach.

Jakie są zalety integracji danych bezpośrednio z modelu IFC

Zaletą integracji bezpośrednio z modelu IFC jest wykorzystanie aktualnej wersji struktury bez konieczności generacji plików przejściowych typu COBie. Pełny dostęp do struktury pozwala na przeglądanie pełnej struktury i import danych w momencie udostępnienia ich przez projektantów konstrukcji.

Środowiska CDE i integracja danych z AMAGE. Co z tego wynika ?

Pliki IFC do systemu AMAGE mogą być zaimportowane poprzez standardowy mechanizm importerów i ręczne przesłanie plików. Wymaga to pobrania ich/przekazania przez projektantów i importu. Można też wykorzystać możliwość integracji systemu AMAGE bezpośrednio z rozwiązaniami typu CDE.

Przykłady wykorzystania w zakresie konstrukcyjnym

  • Zaimportowane dane tworzą strukturę projektowanego budynku
  • Generujemy identyfikatory – kody QR do szybkiej identyfikacji. Generujemy tagi RFID/Beacony Bluetooth do identyfikacji pomieszczeń i lokalizacji
  • Tworzymy dla istotnych komponentów proces nadzoru nad montażami. Weryfikujemy w ten sposób postęp prac i wykonywane czynności
  • Grupujemy elementy w zadania i monitorujemy postęp prac za pomocą zadań i harmonogramów
  • Wykorzystujemy zdarzenia serwisowe do tworzenia listy usterek i wymaganych popraw
  • Wykorzystujemy moduł nadzoru do monitorowania dostaw i kompletności obszarów do realizacji prac

Przykłady zastosowania dla systemu AMAGE CMMS/FM

  • Importujemy strukturę do projektowanego budynku
  • Generujemy identyfikatory – kody QR do szybkiej identyfikacji. Generujemy tagi RFID/Beacony Bluetooth do identyfikacji pomieszczeń i lokalizacji
  • Wykorzystujemy zdarzenia serwisowe do tworzenia listy usterek i wymaganych popraw
  • Wprowadzamy dokumentację kontekstową do urządzeń i typów w celu szybkiego dostępu do wiedzy
  • Generujemy szablony inspekcji i harmonogramy przeglądów
  • Tworzymy ścieżki obchodowe do monitorowania parametrów urządzeń lub do akwizycji tych danych
  • Podłączamy magistrale pomiarowe i zbieramy dane z urządzeń na bieżąco

Dane te możemy następnie wykorzystać bezpośrednio w systemie AMAGE w wielu modułach funkcjonalnych.

Moduł AMAGE – Nadzór postępu realizowanych prac

Jednym zastosowań jest moduł nadzoru który umożliwia monitorowanie postępu realizacji poszczególnych prac na wybranych obiektach systemu. Osiągamy to za pomocą definicji szablonu przepływu stanów a następnie przypisania tego do poszczególnych obiektów. W ramach tych operacji ,ożemy również zapisywać dowolne parametry które rejestrowane są przez pracowników wykonujących te czynności.

W efekcie otrzymujemy idealny monitoring postępu realizowanych prac nałożonych bezpośrednio na poszczególne obiekty w systemie.

Oczywiście w ramach tego modułu otrzymujemy dodatkowe funkcje związane z harmonogramowaniem prac, przypisaniem ich do poszczególnych pracowników i wydziałów. Raportowanie i wizualizacja pozwalają na bieżącą kontrolę prac oraz monitoring postępu wraz z powiązaniem z docelowymi wartościami.

Moduł AMAGE – Harmonogram zadań i kontroling finansowy

Kolejnym modułem który korzysta bezpośrednio z danych IFC jest moduł harmonogramowania zadań i kontrolingu. Za pomocą tego modułu możemy powiązać obiekty zaimportowane z modelu IFC z naszym harmonogramem prac. Monitorowanie postępu pracy w zadaniach automatycznie aktualizuje stany i postęp poszczególnych obiektów. Pozwala to wizualizować wszystkie postępy i nadzór nad elementami w kontekście trójwymiarowego modelu i projektu.

Moduł AMAGE – Inspekcje i prace kontrolne

Za pomocą modułu inspekcji i prac kontrolnych możemy do zaimportowanych obiektów z modelu IFC nałożyć reguły, które automatycznie będą tworzyły checklisty i karty kontrolne wymagane do realizacji. Dane te będą wypełnione w sposób elektroniczny przez pracowników bezpośrednio na placu budowy. Dane zwracane z powrotem automatycznie generują raporty i podsumowania które zostają podłączone bezpośrednio do obiektów w modelu IFC. Pozwala to na pełny elektroniczny obieg tych informacji i pozbycie się całkowicie papieru w tym procesie.

Moduł AMAGE – Zdarzenia nieplanowe/usterki

Ostatnim z modułów, który najczęściej jest wykorzystywany to moduł zdarzeń nieplanowanych i usterek. Za pomocą tego modułu możemy zdefiniować typy zdarzeń oraz przepływ informacji i powiązać je bezpośrednio z modelem 3D w definicji IFC. Dane te następnie mogą być wykorzystane bezpośrednio w systemie do kontroli pracy i realizacji poprawek lub wyeksportowane w formacie BCF do środowiska CDE.

Utrzymanie Ruchu w zakładzie przemysłowym lub Facility Management budynku.

Oczywiście wykorzystanie modeli IFC i środowiska CDE może być wykorzystane również w aplikacji AMAGE dla Facility Management oraz systemie CMMS. Ten przypadek piszemy w kolejnym artykule.

Podsumowanie

Rozwiązanie AMAGE posiada możliwość integracji bezpośredniej ze środowiskami CDE ułatwiając wymianę informacji oraz udostępniając szereg funkcji i aplikacji zwykle niedostępnych w takich środowiskach. Model IFC może być wykorzystany nie tylko do prac w domenie projektów konstrukcyjnych i analizy kolizji. Jest też idealnym źródłem bieżącej informacji o strukturze budynku/zakładu i można na nim bazować wykorzystując moduły systemu AMAGE zarówno w konstrukcji jak i utrzymaniu ruchu.

Więcej na:

  • Portal pomocy: https://help.amage.pl
  • Strona internetowa: https://www.amagesystems.com