Rozwiązania AMAGE uczestniczyły w realizacji projektu pn. „Cyfryzacja procesu produkcyjnego w budownictwie – Polskie Centrum BIM”. Skupia się on w największej mierze na przygotowaniu i udostępnieniu przedsiębiorcom branży budowlanej narzędzi pozwalających sprawnie i skutecznie wspomóc proces cyfryzacji aktywności przedsiębiorstwa. Jednym z elementów projektu było zrealizowanie inwestycji nowego budynku z wykorzystaniem technologii BIM. Projekt był realizowany przez Polski Klaster Budowlany – Krajowy Klaster Kluczowy.
Wyzwaniem wdrożenia było zaproponowanie narzędzi AMAGE w całym cyklu rozwoju budynku wraz z pełną współpracą z systemami projektowymi CAD/CAM i środowiskami zarządzania dokumentacją projektu CDE w ramach opracowanego planu realizacji BIM. Cykl, w którym uczestniczyło oprogramowanie AMAGE obejmował etap projektowania, etap budowy oraz etap eksploatacji budynku.
Budynek realizowany w ramach w/w projektu znajduje się w Białymstoku przy ulicy Pułkowej 11A. Realizacją projektu zajmował się zespół architektów oraz zespół wykonawców. Osobne dedykowane zespoły odpowiadały za koordynację i wsparcie prowadzenia projektu zgodnie z metodyką BIM. Jako technologię CDE wybrano rozwiązanie Catenda HUB (wcześniejsza nazwa BIM Sync). Do projektowania wykorzystywano różnorodny zestaw oprogramowania CAD/CAM z rodzin producentów Autodesk i Graphisoft.
W ramach realizacji projektu budowlanego AMAGE miał dostarczyć oprogramowanie wspierające cały projekt w obszarze zarządzania projektem, zadaniami oraz wprowadzające dodatkowe funkcje związane z nadzorem nad montażami, pracami kontrolnymi i koordynacją usterek. W trakcie realizacji projektu budowlanego miał równolegle powstawać zestaw danych i ich bieżącą weryfikacją, który następnie zostanie użyty w instancji systemu AMAGE dedykowanego dla zarządzania nieruchomością (Facility Management). Do transferu danych pomiędzy instancją budowlaną a instancją zarządzania nieruchomością wykorzystano zarówno transfer natywny modeli IFC jak i model przejściowy w formacie COBie. Równolegle importowano/transferowano opracowaną w trakcie budowy dokumentację techniczną i eksploatacyjną urządzeń.
W efekcie:
opracowano i sprawdzono kompletne rozwiązanie integrujące proces budowy i etap zarządzania nieruchomością
zintegrowano środowiska AMAGE, Catenda Hub (CDE) poprzez interfejsy programistyczne ułatwiając wymianę informacji i transfer danych. Użytkownik miał pełny wgląd w model 3D w trakcie przeglądania zadań w AMAGE.
zadania, inspekcje i zdarzenia naprawcze (punchlists) zostały zintegrowane w trakcie realizacji z modelem 3D (IFC). Wspierały proces zarządzania BIM koordynowany w środowisku CDE i uzupełniały informacje tam powstające.
w trakcie realizacji procesu budowlanego generowano i tworzono dokumentację eksploatacyjną, która zawarta była zarówno we właściwościach modelu 3D jak i w dodatkowych dokumentacjach/informacjach zawartych na platformach
oznaczono wszystkie istotne lokalizacje i urządzenia za pomocą technologii znakowania 2D, RFID oraz Beacon-BT w celu dalszego ucyfrowienia modelu i nawigacji kontekstowej
przetransferowano model 3D oraz informacje eksploatacyjne z instancji budowlanego do instancji zarządzania budynkiem
wdrożono pełny system Facility Management na bazie rozwiązań AMAGE do zarządzania budynkiem i dostępem do informacji eksploatacyjnej.
dane udostępnione są za pomocą platform webowych oraz urządzeń mobilnych ze wsparciem identyfikacji i nawigacji w modelu 3D
Pełne, kompleksowe i skalowalne rozwiązanie wspierające cały proces budowy i eksploatacji.
Wsparcie w trakcie budowy zespołów wykonawcy i inwestora.
Pełna integracja (na poziomie informatycznym/API) ze środowiskiem CDE i bezproblemowa wymiana danych pomiędzy systemami. Ułatwia to transfer danych i unika się kosztownych migracji danych oraz ludzkich pomyłek.
Inwestor w trakcie realizacji procesu budowlanego ma wgląd w zadania, komponenty i realizowane czynności na jednej platformie.
Bezproblemowy transfer danych pomiędzy danymi budowy a systemem zarządzania nieruchomością (FM)
System FM gotowy do eksploatacji już od momentu przekazania budowy Inwestorowi. Drastycznie zmniejsza to czas na uruchomienie systemu i transfer danych do niego.
Bazowanie na standardach BIM oraz opracowanych tam schematach danych ułatwia koordynację pomiędzy zespołami i wymianę danych.
Rozwiązania systemu AMAGE uzupełniają budowę i eksploatację zgodnie z procesem BIM o dodatkowe narzędzia i funkcje, które w bezproblemowy sposób integrują się z całym procesem.
Gotowy system FM z danymi uzyskanymi w trakcie budowy, z pełną identyfikacją kluczowych pomieszczeń i urządzeń oraz koordynacją z modelem 3D inwestycji.