Wyzwanie

Image
Budynek BIM - projekt

Rozwiązania AMAGE uczestniczyły w realizacji projektu pn. „Cyfryzacja procesu produkcyjnego w budownictwie – Polskie Centrum BIM”. Skupia się on w największej mierze na przygotowaniu i udostępnieniu przedsiębiorcom branży budowlanej narzędzi pozwalających sprawnie i skutecznie wspomóc proces cyfryzacji aktywności przedsiębiorstwa. Jednym z elementów projektu było zrealizowanie inwestycji nowego budynku z wykorzystaniem technologii BIM. Projekt był realizowany przez Polski Klaster Budowlany – Krajowy Klaster Kluczowy.

Wyzwaniem wdrożenia było zaproponowanie narzędzi AMAGE w całym cyklu rozwoju budynku wraz z pełną współpracą z systemami projektowymi CAD/CAM i środowiskami zarządzania dokumentacją projektu CDE w ramach opracowanego planu realizacji BIM. Cykl, w którym uczestniczyło oprogramowanie AMAGE obejmował etap projektowania, etap budowy oraz etap eksploatacji budynku.

Dane

Budynek realizowany w ramach w/w projektu znajduje się w Białymstoku przy ulicy Pułkowej 11A. Realizacją projektu zajmował się zespół architektów oraz zespół wykonawców. Osobne dedykowane zespoły odpowiadały za koordynację i wsparcie prowadzenia projektu zgodnie z metodyką BIM. Jako technologię CDE wybrano rozwiązanie Catenda HUB (wcześniejsza nazwa BIM Sync). Do projektowania wykorzystywano różnorodny zestaw oprogramowania CAD/CAM z rodzin producentów Autodesk i Graphisoft.

Rozwiązanie i efekty

W ramach realizacji projektu budowlanego AMAGE miał dostarczyć oprogramowanie wspierające cały projekt w obszarze zarządzania projektem, zadaniami oraz wprowadzające dodatkowe funkcje związane z nadzorem nad montażami, pracami kontrolnymi i koordynacją usterek. W trakcie realizacji projektu budowlanego miał równolegle powstawać zestaw danych i ich bieżącą weryfikacją, który następnie zostanie użyty w instancji systemu AMAGE dedykowanego dla zarządzania nieruchomością (Facility Management). Do transferu danych pomiędzy instancją budowlaną a instancją zarządzania nieruchomością wykorzystano zarówno transfer natywny modeli IFC jak i model przejściowy w formacie COBie. Równolegle importowano/transferowano opracowaną w trakcie budowy dokumentację techniczną i eksploatacyjną urządzeń.

W efekcie:

  • opracowano i sprawdzono kompletne rozwiązanie integrujące proces budowy i etap zarządzania nieruchomością

  • zintegrowano środowiska AMAGE, Catenda Hub (CDE) poprzez interfejsy programistyczne ułatwiając wymianę informacji i transfer danych. Użytkownik miał pełny wgląd w model 3D w trakcie przeglądania zadań w AMAGE.

  • zadania, inspekcje i zdarzenia naprawcze (punchlists) zostały zintegrowane w trakcie realizacji z modelem 3D (IFC). Wspierały proces zarządzania BIM koordynowany w środowisku CDE i uzupełniały informacje tam powstające.

  • w trakcie realizacji procesu budowlanego generowano i tworzono dokumentację eksploatacyjną, która zawarta była zarówno we właściwościach modelu 3D jak i w dodatkowych dokumentacjach/informacjach zawartych na platformach

  • oznaczono wszystkie istotne lokalizacje i urządzenia za pomocą technologii znakowania 2D, RFID oraz Beacon-BT w celu dalszego ucyfrowienia modelu i nawigacji kontekstowej

  • przetransferowano model 3D oraz informacje eksploatacyjne z instancji budowlanego do instancji zarządzania budynkiem

  • wdrożono pełny system Facility Management na bazie rozwiązań AMAGE do zarządzania budynkiem i dostępem do informacji eksploatacyjnej.

  • dane udostępnione są za pomocą platform webowych oraz urządzeń mobilnych ze wsparciem identyfikacji i nawigacji w modelu 3D

Zalety dla uczestników procesu

  • Pełne, kompleksowe i skalowalne rozwiązanie wspierające cały proces budowy i eksploatacji.

  • Wsparcie w trakcie budowy zespołów wykonawcy i inwestora.

  • Pełna integracja (na poziomie informatycznym/API) ze środowiskiem CDE i bezproblemowa wymiana danych pomiędzy systemami. Ułatwia to transfer danych i unika się kosztownych migracji danych oraz ludzkich pomyłek.

  • Inwestor w trakcie realizacji procesu budowlanego ma wgląd w zadania, komponenty i realizowane czynności na jednej platformie.

  • Bezproblemowy transfer danych pomiędzy danymi budowy a systemem zarządzania nieruchomością (FM)

  • System FM gotowy do eksploatacji już od momentu przekazania budowy Inwestorowi. Drastycznie zmniejsza to czas na uruchomienie systemu i transfer danych do niego.

  • Bazowanie na standardach BIM oraz opracowanych tam schematach danych ułatwia koordynację pomiędzy zespołami i wymianę danych.

  • Rozwiązania systemu AMAGE uzupełniają budowę i eksploatację zgodnie z procesem BIM o dodatkowe narzędzia i funkcje, które w bezproblemowy sposób integrują się z całym procesem.

  • Gotowy system FM z danymi uzyskanymi w trakcie budowy, z pełną identyfikacją kluczowych pomieszczeń i urządzeń oraz koordynacją z modelem 3D inwestycji.

Komponenty

01
AMAGE Construction
instancja systemu AMAGE dedykowana do zarządzania procesem budowy. Wykorzystane moduły m.in. zlecenia pracy, nadzór nad konstrukcją, struktura, inspekcje, zdarzenia serwisowe, integracja CDE, przeglądarka IFC, importery IFC/COBie, urządzenia mobilne
02
AMAGE Facility Management
instancja systemu AMAGE dedykowana dla utrzymania budynku. Wykorzystane moduły m.in. struktura, dokumentacja, inspekcje i prace kontrolne, plany przeglądów, zdarzenia serwisowe, moduł obchodów technicznych, wizualizacja IFC/3D, identyfikacja 2D/RFID, urządzenia mobilne
03
Catenda HUB
rozwiązanie CDE, z którym AMAGE został zintegrowany na poziomie API danych i wymieniał informacje dot. modeli 3D, archiwum dokumentacji.
Image

Media

Image
Etykiety
Image
Identyfikacja
Image
Informacja kontekstowa

Media

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image