Poznaj system – zamówienia, dostawy
Obszar budowlany
Rozwiązania z obszaru zamówień, dostaw i nadzoru nad procesem transportowym.
Opis funkcji:
Moduły odpowiedzialne za zamówienia i dostawy pozwalają na realizację pełnego cyklu obsługi transportów przyjeżdżających na plac budowy i wyjeżdżających z niego. System posiada możliwość definicji dziennika asortymentu (typów elementów) z pełną informacją o ich definicjach transportowych i finansowych.
Zamówienia, dostawy, zwroty (np. dla elementów dzierżawionych) pozwalają na zapewnienie pełnej kontroli nad tym co się dzieje z towarem i w jakim miejscu się znajduje. Użytkownik może utworzyć zamówienia bezpośrednio z danych słownikowych. Może również zaimportować listę elementów do zamówień z zewnętrznych plików csv/xls. Może również utworzyć zamówienia na podstawie planów materiałowych powiązanych z projektem – czy to w kontekście zadań (zleceń pracy) czy to w kontekście struktury technicznej projektu (struktura zasobów). Z każdego z tych miejsc system wygeneruje zamówienia. Może też automatycznie wysłać takie zamówienie do wybranego dostawcy.
Portale dostawców lub integracje elektroniczne typu EDI (elektroniczna wymiana dokumentów) pozwalają na automatyzację transferu zamówień ale również otrzymywanie informacji o dostawach i realizowanych transportach. Pozwala to na dalszą automatyzację wymiany danych pomiędzy wszystkimi uczestnikami, nawet takimi (dostawcy), którzy nie posiadają rozbudowanych systemów IT. Portal dostawcy ułatwia i przyśpiesza komunikację z placem budowy. Pełna elektroniczna wymiana EDI natomiast jeszcze bardziej automatyzuje komunikację cały czas zapewniając pełną kontrolę nad działaniem systemu dla koordynatora obszaru.
Dostawy na budowę pojawiają się z wielu źródeł. Z portalu dostawcy, z nadrzędnych systemów ERP lub nawet deklarowane samodzielnie w systemie. Każda z takich dostaw przechodzi pełne operacje związane z załadunkiem, sprawdzeniem na placu budowy oraz procedurami reklamacyjnymi. W każdym przypadku wspieramy pracowników liniowych na budowie poprzez interfejs na telefonie/tablecie lub terminalu mobilnym wskazując szczegółowe informacje dotyczące realizowanego transportu. W przypadku, gdy dostawcą jest wewnętrzny zakład produkcyjny (przedsiębiorstwa) to dane mogą być wprowadzane bezpośrednio do systemu w trakcie załadunku przez pracowników zakładu. Otrzymujemy w takim przypadku dodatkową informację o rzeczywistych materiałach w transporcie.
Sprawdzenie dostawy umożliwia wprowadzenie informacji o dostarczonym towarze, modyfikacji deklaracji dostawy oraz wprowadzeniu informacji o możliwych nieścisłościach ilościowych/jakościowych. Dane te zostają przekazane do dostawcy w formie reklamacji. Umożliwiamy wtedy pełny obieg elektroniczny tej reklamacji w systemie poprzez Portal Dostawcy. W trakcie dostawy zapewniamy identyfikowalność osób realizujących dostawę, przyjmujących i weryfikujących. Podpisy elektroniczne, skan identyfikatorów w postaci kart oraz dokumentacja zdjęciowa w pełni uzupełniają dane transportu. Zakończenie procedury pozwala na wprowadzenie informacji na magazyny budowy i dalszą wewnętrzną dystrybucję.
Moduły te obsługują również sytuację odwrotną tj. procedurę zwrotu z budowy. W przypadku elementów dzierżawionych system wspiera procedurę zwrotu materiałów z placu, załadunek ich, powiadomienie dostawcy o wymogu dostarczenia jednostek transportowych a następnie ich załadowanie na pojazdy. Wspieramy również sprawdzenie materiału na magazynie dostawcy – zarówno ręczne jak i poprzez bezpośrednią integrację z systemami magazynowymi dostawcy.
W przypadku, gdy wymagane jest szczegółowe śledzenie procesu transportu, dostaw i zwrotów system posiada rozbudowane moduły pozwalające na śledzenie transportu (pojazdów) oraz zarządzanie kolejkami dostaw. Za pomocą systemu umożliwiamy raportowanie danych w sposób szczegółowy, kierowanie pojazdów na place rozładunkowe lub miejsca oczekiwań. Na podstawie tych informacji otrzymujemy kompletną informację o zrealizowanych transportach. Pozwala to na generację informacji typu dzienniki betonowań z szczegółową informacją o czasach poszczególnych operacji.
Zalety dla koordynatora
- Integracja procesu zamówień/dostaw z planami materiałowymi, wymaganiami projektu
- Pełna kontrola nad realizowanymi zamówieniami, dostawami i zwrotami
- Dokumentacja przyjęcia dostaw, załadunku zwrotów
- Obsługa reklamacji na każdym etapie procesu
Zalety dla wykonawcy
- Dostęp mobilny do operacji realizowanych na placu budowy
- Dokumentacja zdjęciowa dostaw, pełna możliwość modyfikacji danych w trakcie sprawdzeń
- Możliwość wykonania załadunków, sprawdzeń i reklamacji bezpośrednio w miejscu przyjęcia towaru
Wartość inwestycji i oszczędności:
- Poprzez pełną kontrolę nad procesem zamówień i dostaw wykrywamy wcześniej potencjalne problemy z dostawami (brak kompletności, niepoprawny materiał, uszkodzenia). Istotnie ograniczamy koszty i terminy nieplanowanych dostaw i uzupełnień stanu magazynowego.
- Porównanie zamówień, dostaw z planem materiałowym umożliwia szybszą realizację frontów robót i koordynowanie prac montażowych przyśpieszając realizację inwestycji.
- Pełna kontrolna nad procesem zwrotów pozwala na jasne oszacowanie materiału na budowie, odpowiedzialności podwykonawców oraz ułatwioną kompletację materiału do zwrotu. Przyśpiesza to realizację inwestycji, ogranicza czas materiału dzierżawionego na budowie i ogranicza koszty dzierżaw.
- Wdrożenie dostawców w elektroniczny obieg informacji (czy to przez EDI czy przez Portale Dostawców) ogranicza czas/koszty zdobycia informacji o stopniu realizacji zamówienia, czasach dostaw i przyśpiesza komunikację.
Użytkownicy
- Koordynator obszaru dostaw – zarządza informacją, tworzy zamówienia i weryfikuje realizację dostaw. Ma pełną kontrolę nad procesem i analityką.
- Pracownik liniowy budowy/podwykonawca – potwierdza załadunek, weryfikuje transporty materiału, tworzy dokumentację formalną/zdjęciową realizowanego procesu
- Dostawca – poprzez Portal Dostawcy obsługuje zamówienia oraz deklaruje dostawy. Zajmuje się obsługą reklamacji bezpośrednio w systemie.
Komponenty
- AMAGE Web
- Portal Dostawcy