Wersja 1.27: Nowe Funkcje i Usprawnienia
W najnowszej wersji 1.27 systemu AMAGE pojawiło się wiele interesujących funkcji i usprawnień, które znacząco poprawiają doświadczenie użytkowników. Projektant dashboardów, zapisywanie zdarzeń, rozbudowane edytory, integracje zewnętrzne, raporty definiowalne oraz nowy moduł obowiązków prawnych to tylko część z wprowadzonych zmian. Dzięki nim użytkownicy mogą teraz łatwiej projektować, monitorować i zarządzać danymi w systemie. Zapoznaj się z pełną listą nowości w wersji 1.27 na naszym Portalu Pomocy tutaj, a w tym artykule przejdźmy skrótowo przez wszystkie istotne funkcjonalności.
Dashboard konfigurowalny
Udostępniono rozbudowany i elastyczny projektant dashboardów. Projektant dostępny jest w menu „Analityka” i pozwala na definicję dowolnej liczby dashboardów. Użytkownik ma możliwość projektowania wyglądu, grupowania dashboardu w grupy i umieszczania ich w dowolnym miejscu w menu głównym systemu. Pozwala to na łączenie informacji z różnych modułów i wizualną prezentację danych bez konieczności korzystania z zewnętrznych narzędzi oraz stałych dashboardów dotychczas dostępnych w aplikacji.
Projektuj dowolny wygląd dashboardów:
![](https://www.amagesystems.com/wp-content/uploads/2024/06/obraz-1024x491.png)
Umieszczaj gotowe dashboardy w dowolnym miejscu aplikacji i na monitorach 24/7
![](https://www.amagesystems.com/wp-content/uploads/2024/06/obraz-1-1024x565.png)
Zdarzenia i harmonogramy bezpośrednio w poszczególnych modułach
W najnowszej wersji 1.27 systemu AMAGE pojawiły się innowacyjne funkcje związane z automatyzacją zdarzeń i harmonogramów, które znacząco ułatwiają zarządzanie procesami w aplikacji. Dzięki możliwości zapisywania danych o kluczowych zdarzeniach oraz harmonogramach bezpośrednio w poszczególnych modułach, użytkownicy mogą śledzić i analizować zmiany w danych w sposób bardziej efektywny.
Zapisywanie zdarzeń:
- Dane zapisywane są podczas tworzenia nowego rekordu, aktualizacji oraz usuwania rekordu.
- Struktura danych zapisuje wartości przed i po zmianie podczas aktualizacji rekordu.
- Przy usuwaniu rekordu zapisywane są wszystkie dane rekordu.
- Wszystkie zdarzenia zapisywane są w tabeli zdarzeń Event.
Harmonogramy:
- Zdarzenia serwisowe zostały rozbudowane o bardziej szczegółowe pokazywanie terminów wystąpienia/aktualizacji.
- Umożliwia to lepsze zarządzanie zdarzeniami serwisowymi oraz monitorowanie ich przebiegu.
Dzięki tym nowym funkcjom, użytkownicy mogą tworzyć dodatkowe reguły automatyzacji procesów, co przyczynia się do zwiększenia efektywności i kontroli nad danymi w systemie. Automatyzacja zdarzeń i harmonogramów staje się prostsza i bardziej intuicyjna, co przekłada się na lepsze wykorzystanie potencjału aplikacji AMAGE.
![](https://www.amagesystems.com/wp-content/uploads/2024/06/obraz-2.png)
Wszystkie kluczowe obiekty danych otrzymały możliwość zapisu danych do tabeli zdarzeń. Dane zapisywane są podczas tworzenia nowego rekordu, aktualizacji oraz usuwania rekordu. Struktura danych zapisuje przy aktualizacji rekordu wartości przed i po zmianie. W przypadku usuwania rekordu zapisywane są wszystkie dane rekordu. Wszystkie zdarzenia zapisywane są w tabeli zdarzeń Event. Użytkownik na podstawie tych zapisów może tworzyć dodatkowe reguły automatyzacji procesów.
![](https://www.amagesystems.com/wp-content/uploads/2024/06/obraz-3.png)
Serwis
- kolory zdarzeń i typów, kod zdarzenia
- szczegóły zdarzeń i informacje z dokładnym czasem zdarzenia
Moduł serwisowy został rozbudowany o graficzną prezentację zdarzeń serwisowych. Od teraz w słowniku definicji stanów zdarzeń serwisowych oraz typów zdarzeń serwisowych można zdefiniować własne kolory. Kolory te będą wyświetlane w liście zdarzeń oraz w szczegółach poszczególnego zdarzenia. Dodatkowo w definicji typu zdarzenia serwisowego można zdefiniować kod typu zdarzenia, który będzie wyświetlany jako dodatkowa informacja szczegółowa dotycząca zdarzeń.
![](https://www.amagesystems.com/wp-content/uploads/2024/06/obraz-4-1024x164.png)
Zdarzenia serwisowe rozbudowano o bardziej szczegółowe pokazywanie terminów wystąpienia/aktualizacji zdarzeń serwisowych. Ułatwia to zarządzanie zdarzeniami serwisowymi, a także pozwala na lepsze monitorowanie ich przebiegu.
![](https://www.amagesystems.com/wp-content/uploads/2024/06/obraz-5.png)
Podsumowując
- Moduł serwisowy został rozbudowany o graficzną prezentację zdarzeń serwisowych, umożliwiając definiowanie własnych kolorów i kodów zdarzeń.
- Zdarzenia serwisowe teraz prezentują bardziej szczegółowe informacje o terminach wystąpienia/aktualizacji, ułatwiając zarządzanie nimi.
- Dzięki tym usprawnieniom, użytkownicy mogą skuteczniej monitorować i zarządzać zdarzeniami serwisowymi, poprawiając efektywność pracy w systemie.
Usprawnienia edytorów
Dodano możliwość kasowania wybranych pól, ulepszono komunikaty walidatorów, wprowadzono tooltipy dla przycisków oraz umożliwiono eksport tabel do formatu XLS bez ucinania tekstu w długich kolumnach. Te nowe funkcje mają na celu usprawnienie pracy użytkowników poprzez zapewnienie większej kontroli i lepszej czytelności podczas edycji dokumentów.
Wszystkie edytory, które mają możliwość wyboru elementów z listy, posiadają teraz dodatkową opcję, która pozwala na skasowanie powiązania z elementem wybieralnym. Ułatwia to ewentualne skasowanie powiązania lub usunięcie danego typu zapisu w trakcie edycji formularza.
![](https://www.amagesystems.com/wp-content/uploads/2024/06/obraz-6.png)
Uzupełniono wszystkie moduły graficzne o opisy przycisków (tooltipy). Każdy ekran, formularz i sekcja, która posiada przyciski została opisana i przyciski oprócz swoich stałych opisów, posiadają dodatkowe opisy, które wyświetlają się po najechaniu na przycisk myszką. Ułatwia to szybką ocenę akcji przycisku i jego zachowania
![](https://www.amagesystems.com/wp-content/uploads/2024/06/obraz-7.png)
Zmodyfikowano wszystkie widoki tabel z kolumnami, które przechowują duże ilości tekstu. Dane nie są już ucinane do określonej długości, dodatkowo pełny tekst danej kolumny znajduje się w tooltipie dostępnym po najechaniu na daną kolumnę. Pozwala to na wykorzystanie istniejącego eksportu danych do formatu arkusza MS Excel bez utraty danych.
Zaproszenia korporacyjnych użytkowników i wiele źródeł autoryzacji OAuth2 (Azure)
Funkcjonalność pozwala na integrację wielu przedsiębiorstw, które autoryzują się za pomocą mechanizmów logowania korporacyjnego w jednej instancji AMAGE. Ułatwia to autoryzację użytkowników w swoich serwerach autoryzacji (OAuth2, Azure Entra ID itp.) dla wielu użytkowników zapewniając jeszcze większy poziom bezpieczeństwa.
W przypadku, gdy system posiada skonfigurowany mechanizm autoryzacji korporacyjnej (Azure AD/Entra ID, LDAP) system pozwala na wygenerowanie zaproszeń dla użytkowników korporacyjnych. W zaproszeniu przesłane zostaną podstawowe informacje dotyczące mechanizmu logowania oraz adresów system. Pominięte zostanie w tym momencie przesłanie linku do resetowania hasła, które dla użytkowników korporacyjnych nie występuje.
Integracje i funkcje mechanizmów eksportu/importu
Dodano:
- rozpoznawanie formatu plików CSV
- ulepszono filtry dla integracji poczty email
- dodano nowe importery i rozbudowano już istniejących
- dodano interfejs REST umożliwiający integrację z systemami BI
- rozbudowano importery formatów natywnych IFC/COBie
W widoku integrowanych wiadomości dodano możliwość automatycznego rozpoznania sposobu kodowania plików CSV. Automatycznie w zależności od typu separatora (przecinek, średnik) interfejs się dostosuje i wyświetli dane w odpowiedni sposób.
![](https://www.amagesystems.com/wp-content/uploads/2024/06/obraz-8-1024x273.png)
Mechanizm integracji poczty email do systemu AMAGE został rozbudowany o dodatkowe filtry i sposoby filtrowania wiadomości na serwerze pocztowym. Pozwala to jeszcze dokładniej ustawić filtr i pobierać wiadomości tylko te, które naprawdę są dla nas istotne. Dla przypomnienia system AMAGE pozwala na pobranie informacji z serwera pocztowego (treść emaila, załączniki) i zachować je jako wiadomość integracji wewnątrz systemu. Umożliwia to dostęp do wszystkich informacji dotyczących danego tematu w jednym miejscu.
![](https://www.amagesystems.com/wp-content/uploads/2024/06/obraz-9.png)
Polecenia na pracę
Nowe funkcje poleceń na prace niebezpieczne:
- rozbudowa raportów o dodatkowe formularze przydatne w operacji nadzoru nad poleceniem
- dashboard aktywnych poleceń i możliwość otwierania/zamykania poleceń
W poleceniach na prace niebezpieczne dodano dodatkowe raporty i listy kontrolne, które można wydrukować bezpośrednio z widoku polecenia na pracę. Elementy zawierają informacje o wykonaniu poszczególnych poleceń na pracę i ułatwiają realizację poleceń przez pracowników.
![](https://www.amagesystems.com/wp-content/uploads/2024/06/obraz-10-1024x717.png)
![](https://www.amagesystems.com/wp-content/uploads/2024/06/obraz-11-1024x710.png)
Do modułu poleceń na pracę dodano dashboard aktywnych poleceń, pozwalający na wizualne przedstawienie stanu aktywnych poleceń na pracę niebezpieczną, szybki dostęp do danych kontaktowych oraz podstawowe operacje na każdym poleceniu.
![](https://www.amagesystems.com/wp-content/uploads/2024/06/obraz-12.png)
Raporty
Podsumowanie:
- utworzono nowe formaty raportów definiowalnych
- dodano podgląd i projektant raportów bezpośrednio w aplikacji
- zintegrowano projektowanie z Jasper Report Studio poprzez interfejs REST
- udostępnienie raportów przez API REST (PDF, XLS, JSON)
Moduł raportów został znacznie rozbudowany. Dodano wewnętrzny projektant/podgląd raportów oraz generację danych. Pozwala to na tworzenie dowolnych raportów w aplikacji, które mogą być wydrukowane lub wyeksportowane do plików PDF, XLS lub JSON. Raporty mogą być generowane z dowolnych danych w aplikacji, a także z dowolnych danych zewnętrznych, np. z innych systemów.
Dodano specjalny typ raportów. Raporty „pojedyncze” pozwalające na wygenerowanie szczegółowych raportów o dowolnym wyglądzie, które zawierają dane jednego obiektu – zasobu, inspekcji lub nadzorowanego elementu. Mechanizm pozwala na dowolne określenie parametrów z puli dostępnych oraz konfigurację podstawowego wyglądu. Następnie taki raport można wykorzystać przy generacji automatycznej raportów lub wydrukować go ręcznie. Raporty pojedyncze są dostępne w menu „Raporty” w zakładce „Pojedyncze”.
![](https://www.amagesystems.com/wp-content/uploads/2024/06/obraz-13-1024x111.png)
Rozbudowano interfejs REST API umożliwiający pobranie danych w formacie JSON dla wybranego raportu. Wszystkie parametry są przesyłane w formacie JSON. Pozwala to na integrację danych we własnych rozwiązaniach analitycznych typu Business Intelligence (BI) lub w aplikacjach mobilnych. Dodatkowo ułatwia to znacznie projektowanie wyglądu raportu na podstawie przesyłanych danych z wykorzystaniem Jasper Report Studio. Szczegółowy przykład opisany jest w przypadkach użycia.
![](https://www.amagesystems.com/wp-content/uploads/2024/06/obraz-14-1024x676.png)
Nowy moduł obowiązków prawnych
Udostępniono nowy moduł obowiązków prawnych. To funkcjonalność, która otwiera nowe możliwości i kontrolę obowiązków pracowników. Nowy moduł obowiązków prawnych to krok w stronę lepszej organizacji i przestrzegania przepisów. Dzięki niemu możemy skuteczniej zarządzać zadaniami związanymi z prawem, unikając niepotrzebnych ryzyk i konsekwencji. To szansa na podniesienie standardów i zapewnienie zgodności z obowiązującymi regulacjami.
Udostępniono moduł Legislacja, w którym znalazły się aktualne rejestry systemu ISO oraz całkiem nowa sekcja dotycząca rejestracji obowiązków prawnych. Za pomocą łatwego interfejsu graficznego użytkownik ma możliwość zbudowania rejestru wymagań i obowiązków prawnych z pełną analizą i wyjaśnieniem poszczególnych punktów ustaw i rozporządzeń. System ułatwia zarządzanie informacją, podgląd dokumentów. System integruje się również z zewnętrznymi systemami legislacji takimi jak system udostępniany przez Sejm RP. Za jego pomocą mamy możliwość monitorowania Dziennika Ustaw i Monitora Polskiego w celu wyszukania obowiązków prawnych z odpowiednimi kategoriami i wzorcami wyszukiwania.
![](https://www.amagesystems.com/wp-content/uploads/2024/06/obraz-15-1024x378.png)
Każdy element definiujemy za pomocą artykułów oraz informacji dotyczących danego artykułu.
![](https://www.amagesystems.com/wp-content/uploads/2024/06/obraz-16-1024x591.png)
Do modułu obowiązków prawnych dodano automatyczne powiadamianie o nowych ustawach/rozporządzeniach i powiadomieniach związanych z legislacją w Polsce. Integrowany system z API sejm.gov.pl. W ustawieniach modułu można zdefiniować kryteria, które będą wykorzystywane do wyszukiwania nowych ustaw. W przypadku znalezienia nowej ustawy zostanie ona przesłana do wybranych użytkowników emailem.
![](https://www.amagesystems.com/wp-content/uploads/2024/06/obraz-17.png)
… i dużo więcej
Więcej na: https://help.amage.pl/latest/pl/academy/1.27.0.0/news_whatsnew/1.27.html