Poznaj system – integracje z zewnętrznymi systemami
Obszar ogólny
Poznaj system w zakresie obszaru integracji AMAGE z zewnętrznymi systemami IT
System AMAGE umożliwia integrację z zewnętrznymi systemami informatycznymi. Systemy informatyczne mogą to być systemy zarówno używane wewnętrznie przez naszego Klienta. Czy to systemy finansowo księgowe (F-K), czy systemy zarządzania informacją typu ERP ale również rozwiązania dziedzinowe.
Systemy te możemy podzielić na dwie grupy tj. Systemy, które otrzymują informacje z systemu AMAGE i systemy, które dostarczają informacji do systemu AMAGE. Poprzez mechanizmy integracji umożliwiamy komunikację i wymianę danych. Jest to o tyle istotne, gdyż ze względu na postępującą cyfryzację rozwiązań informatycznych w przedsiębiorstwach, systemy IT nie mogą istnieć samodzielnie. Wymagana jest wymiana informacji pomiędzy poszczególnymi systemami/domenami zarządzania.
System AMAGE umożliwa realizację zarówno prostych wymian z uczestnictwem pracowników Klienta – jest to najprostszy i najszybszy mechanizm wymiany danych. Wymaga to wygenerowana w jakiś sposób danych w jednym systemie a następnie przeniesienie ich poprzez jakiś format pliku (xls, csv, xml) do systemu AMAGE. Rozwiązanie niezbyt automatyczne, ale w wielu przypadkach pozwala na szybką realizację wymiany danych.
W dalszych krokach (lub gdy działy IT Klienta działają efektywnie) umożliwić realizację działań w sposób automatyczny. Niniejszy artykuł jest jedynie wstępem informującym o możliwych sposobach realizacji integracji. Od najprostszych technicznie (niekoniecznie organizacyjnie) do wymian w pełni zautomatyzowanych z wysokimi możliwościami interakcji pomiędzy poszczególnymi systemami IT. Każde z tych rozwiązań przedstawia możliwe kroki do wykonania, ale nie jest jedynym. Zespół AMAGE zawsze stara się wypracować z Klientem jak najlepsze rozwiązanie tak aby efekt był widoczny jak najszybciej.
Możliwe rozwiązania integracji systemów IT
- Ręczne integracje danych (pliki płaskie cvs/txt)
- Automatyzacja plików płaskich (ftp/webdav)
- Automatyzacja plików płaskich (email)
- Automatyzacja plików płaskich (sql)
- Integracja poprzez komunikację typu WebServices (REST/SOAP)
- Integracja poprzez komunikację zewnętrznych integratorów danych
Ręczne integracje danych
Integracja danych poprzez manualne operacje użytkowników na dwóch systemach. Eksport w systemie źródłowym danych w formie pliku xls/csv/xml dotyczący np. jednego lub wielu dostaw. W systemie docelowym import danych z przekazanych plików danych. Potencjalne błędy sygnalizowane użytkownikowi.
Automatyzacja plików płaskich (ftp/webdav)
Automatyzacja transferu manualnego poprzez automatyczne przesyłanie plików w momencie wygenerowania (trigger) na systemie źródłowym do zewnętrznego zasobu danych w systemie docelowym (np. serwer ftp). Pliki przesyłane w ustalonym formacie (csv/xls/xml) i automatycznie importowane przez system docelowy. Potencjalne błędy sygnalizowane w dziennikach integracji dostępnych dla administratorów systemów.
Automatyzacja plików płaskich (email)
Automatyzacja transferu manualnego poprzez skanowanie poczty przychodzącej/obsługę poczty wychodzącej. Wiadomość generowana automatycznie w momencie powstania dokumentu (trigger) na systemie źródłowym. Wygenerowanie wiadomości email z załącznikami w postaci plików. Pliki przesyłane w ustalonym formacie (csv/xls/xml) i automatycznie importowane przez system docelowy. Potencjalne błędy sygnalizowane w dziennikach integracji dostępnych dla administratorów systemów.
Automatyzacja plików płaskich (sql)
Automatyzacja transferu manualnego poprzez integrację tabel wymiany na serwerach typu SQL RDBMS. Wiadomość generowana automatycznie w momencie powstania dokumentu (trigger) na systemie źródłowym. Wygenerowanie zapisów w tabelach wymiany dla systemu docelowego. System docelowy okresowo skanuje tabele wymiany i przeprowadza import danych. Potencjalne błędy sygnalizowane w dziennikach integracji dostępnych dla administratorów systemów.
Integracja poprzez komunikację typu WebServices
Dedykowane interfejsy integracji typu komunikacja REST/SOAP z definiowalnymi strukturami danych. Własne serwery komunikacyjne. Praca zarówno dwóch serwerów WebServices (system źródłowy + system docelowy) i komunikacji asynchronicznej oraz jednego serwera WebServices (system źródłowy LUB system docelowy) i komunikacja jednej ze stron w mechanizmie odpytywania (polling). Możliwość wykorzystania dodatkowych serwerów autoryzacyjnych dla przeprowadzenia transakcji (tokeny/oauth itp.). Możliwość wykorzystania jako treści formatów opracowanych w manualnych wymianach danych lub dedykowanych struktur danych łącznie z wykorzystaniem standardów komunikacji typu EDI.
Integracja poprzez komunikację zewnętrznych integratorów danych/systemy integracyjne
Integracja poprzez dedykowane szyny danych (integration bus itp.). Wykorzystanie wiadomości specyficznych dla danych rozwiązań np. SAP PI lub wykorzystanie otwartych standardów wiadomości typu EDI. Implementacja każdorazowo uzgadniana pomiędzy obydwoma stronami.